https://www.communitygames.ie/hurling.html
Dzieci w kaskach uderzające ciężkie skórzane piłki (wielkością przypominające tenisowe) specjalnymi drewnianymi kijami to częsty widok na przedmieściach Dublina oraz w małych miasteczkach i wioskach na zielonej wyspie.
Mowa o Hurlingu czyli irlandzkim sporcie narodowym głęboko zakorzenionym w tutejszej kulturze już od czasów średniowiecza. Ta drużynowa dyscyplina sportu uważana za najszybszą na świecie jest jedną z czterech dyscyplin określanych wspólnym mianem gier gaelickich, których rozwojem zarządza Gaelickie Stowarzyszenie Atletyczne (ang. Gaelic Athletic Association; GAA), największa organizacja sportowa w Irlandii.
Swoją popularnością w Irlandii Hurling bije na głowę i przykuwa znacznie większą uwagę społeczeństwa Republiki aniżeli angielski futbol i rugby. Ta sportowo-kulturowa odmienność pomiędzy narodami angielskim i irlandzkim była często wykorzystywana w niepodległościowej retoryce irlandzkiego ruchu republikańskiego.
Tak więc Hurling to dla Irlandczyków świętość, element tożsamości narodowej.
Każde hrabstwo w Irlandii ma reprezentacyjną drużynę w hurlingu, złożoną z najlepszych graczy drużyn klubowych znajdujących się w granicach hrabstwa.
W Polsce każdy młody chłopak rozpoczynający przygodę z piłką nożną marzy by być drugim Lewandowskim, natomiast w Irlandii adepci Hurlingu chcą zagrać w reprezentacji hrabstwa na dublińskim stadionie Croke Park, 80 tysięczniku będącym świątynią sportów gaelickich.
Co ciekawe sporty gaelickie są jednymi z ostatnich czysto amatorskich dyscyplin sportowych na świecie: zarówno gracze, jak i trenerzy czy managerowie drużyn nie mogą otrzymywać żadnego wynagrodzenia.
Amatorzy, którzy po pracy wylewają pot na treningach dla przyjemności i z szacunku dla tradycji. Amatorzy, którzy w tym sporcie osiągnęli perfekcje, ich rozgrywki są transmitowane w telewizji, a na żywo oglądane przez tysiące kibiców.
Amatorzy, którzy często są, chłopakami z sąsiedztwa, kolegami z pracy, lokalnymi bohaterami z którymi się utożsamiamy i którym kibicujemy. Amatorzy, którzy po wygraniu ważnego meczu są witani na głównych ulicach miast hrabstwa przez lokalną społeczność niczym medaliści olimpijscy.
Taki jest fenomen Hurlingu !!!
http://www.wexfordgaa.ie
http://www.wexfordgaa.ie
https://www.facebook.com/jdixonphotos/
Reprezentacja hrabstwa Wexford po dramatycznym meczu 30 czerwca pokonała faworyzowane Kilkenny i po raz pierwszy od 15 lat zdobyła mistrzostwo prowincji Leinster.
Dziś na Wexford w półfinale All-Ireland czeka reprezentacja hrabstwa Tipperary.
Po raz ostatni drużyna Wexford wygrała mistrzostwo Irlandii w 1996 roku i właśnie wtedy powstała piosenka zespołu The Wild Swans pod tytułem ”Dancing At The Crossroads”, która stała się hymnem Wexford GAA i nierozerwalnym symbolem tamtego zwycięstwa. Popularność piosenki rosła wraz z sukcesami zawodników z Wexford a po wygraniu przez nich mistrzostwa została numerem jeden na irlandzkiej liście przebojów spychając na drugie miejsce… Spice Girls z ich ówczesnym hitem ”Wannabe”.
The Wild Swans stali się pierwszą grupą z Wexford z numerem jeden i pierwszy raz w historii piosenka o hurlingu została numerem jeden. Piosenka była dystrybuowana przez zespół tylko na kasetach( dla młodszych to taki prostokąt z tasiemką w środku, który wkładało się do urządzenia zwanego magnetofonem) i nie była częścią żadnego albumu.
Jak opowiada jeden z autorów piosenki Brendan Wade w dniu tamtego finału grupa nie mogła być na stadionie ponieważ dostali propozycję grania… na dachu jednego z pubów w Gorey (dzisiejszy Oscars).
Nigdy później nie przeżyliśmy czegoś podobnego, Garda musiała uruchomić objazdy ponieważ main street była zablokowana, wszyscy świętowali. Dokończyliśmy nasz występ i dowiedzieliśmy się, że członkowie zespołu celebrują zwycięstwo w hotelu Grand na Malahide w Dublinie i nie mają tam muzyki na żywo. Wskoczyliśmy do auta w którym mieliśmy instrumenty i bez namysłu ruszyliśmy do Dublina. Atmosfera była niesamowita, oczywiście nie zliczę ile razy musieliśmy grać naszą piosenkę tamtej nocy.
Słowa piosenki oddają atmosferę tamtych dni i jak podkreśla wiele osób utwór ten potrafił zjednoczyć wszystkich. Sami zawodnicy mistrzowskiej drużyny stali się trochę ”nieśmiertelni” ponieważ imiona i nazwiska wszystkich są zawarte w ostatniej zwrotce.
https://www.youtube.com/watch?v=qx2HUnKwL68&t=10s
Czy Wexford pokona dziś Tipperary i awansuje do finału? Tego nie wiemy to tylko sport, najszybszy na świecie zresztą. Wiemy za to z pewnością jaki utwór będzie dziś rozbrzmiewał w wielu, domach, pubach, klubach GAA w county Wexford.