Noc Kultury już w piątek 23 września, tego dnia w budynku Market House o godz 17:00 otworzymy wystawę o niezwykłym człowieku. Historia Pawła Strzeleckiego oraz jego działalności humanitarnej, w wyniku której uratował 200 tys. irlandzkich dzieci w okresie Wielkiego Głodu. 

Wystawa opowiada o fascynującym życiu i dokonaniach jednego z największych działaczy humanitarnych XIX wieku, którego osiągnięcia w walce z Wielkim Głodem w Irlandii powinny być powszechnie znane i doceniane.

Paweł Edmund Strzelecki, znany polski podróżnik i etnograf, woluntarystycznie podjął się pracy w Irlandii w okresie Wielkiego Głodu, gdzie został głównym przedstawicielem fundacji charytatywnej British Relief Association (BRA). 

Aby jak najlepiej i najefektywniej nieść pomoc głodującym rodzinom, Strzelecki opracował oraz wprowadził w życie niezwykle innowacyjny jak na tamte czasy oraz wysoce efektywny sposób realnej pomocy – dożywianie dzieci poprzez sieć lokalnych szkół.

Poza codziennymi racjami żywieniowymi, dzieci dostawały również czyste ubrania oraz były uczone podstawowych zasad higieny.

W 1848 roku, w kulminacyjnym momencie działania programu Strzeleckiego, ponad 200.000 dzieci na zachodnim wybrzeżu Irlandii zawdzięczało swój codzienny posiłek Strzeleckiemu i BRA – w przeciwnym razie czekałaby je niechybna śmierć głodowa.

Pomimo wielomiesięcznych zmagań z tyfusem, którym Strzelecki zaraził się w Irlandii, jego zapał i poświęcenie nie osłabły. Dokonania Strzeleckiego były szeroko doceniane w jego epoce.

Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi współczesnych odbiorców na jego barwną postać i nowatorską działalność humanitarną w Irlandii.

Zapraszamy wszystkich,

Gorey.pl

Piątek, 23 września, 17:00-22:00

Market House, Main Street, Gorey