W dniu 9 czerwca w bibliotece miejskiej w Gorey odbyła się uroczystość otwarcia Festiwalu PolskaÉire w Gorey 2022 połączona z wernisażem wystawy fotografii Ryszarda Tatomira „Kopalnia Soli Wieliczka – Niecodzienny świat w Soli”. Festiwal przyjaźni polsko-irlandzkiej powrócił po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią i była to 6 edycja tego wydarzenia. Całą uroczystość poprowadziła Ola Riquet. Wszystkich gości przywitał Prezes stowarzyszenia Gorey.pl Karol Dettlaff, następnie Festiwal oficjalnie otworzyła Pani Anna Sochańska Ambasador RP w Irlandii. Z ramienia lokalnych władz głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej, Pip Breen.

 

Oficjalną część zakończył fotograf Ryszard Tatomir, który opowiedział o kulisach powstania swojej wystawy fotografii „Kopalnia Soli Wieliczka – Niecodzienny świat w Soli”.

Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił niezwykły występ duetu rodzeństwa ” Éire agus Chulainn”, które przeniosło nas w świat celtyckich ballad.

Po uroczystościach oficjalnych odbył się bankiet, dziękujemy Pani Annie Waszkowskiej za przygotowanie polskich przysmaków.

Można było także poczęstować się lampką wina lub filiżanką kawy, które serwował niezawodny jak zwykle Michael z „Loch Garman Arms”.

 

Atrakcją wieczoru była również para w ludowych strojach krakowskich ( podziękowania dla Natalii Riquet i Karola Płatka)

Dziękujemy wszystkim osobom, jakie przybyły na inauguracje festiwalu i wystawy.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Kasi Kotlarskiej K.K Photography