W sobotę 19-go marca 2016 r. odbył się ostatni już pokaz filmu Radka Markiewicza połączony ze spotkaniem z nim samym. Tym razem wyświetlany był film “Metanoia”
Oprócz rozmów z reżyserem na spotkaniu przeprowadzona została loteria, do której nagrody ufundowały lokalne firmy: Make It Fruity i Joannes.
Na końcu były serwowane przekąski i wino. Przekąski zostały podane przez zaprzyjaźniony polski sklep “A Taste of Poland”. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i zaangażowanym w pomoc w zrealizowaniu tego projektu.
Miejsce projekcji: salka kinowa na piętrze Flanagan’s Wharf w Courtown (pierwsze drzwi po lewej w holu).
Opis filmu:
W języku greckim “metanoia” oznacza nawrócenie się (dosł. “przemiana umysłu”). W teologii chrześcijańskiej tym słowem zwykło określać się przemianę duchową lub intelektualną, która wpływa na zmianę sposobu myślenia i postępowania. O takiej pełnej przemianie marzy brat Jozue, czterdziestokilkuletni zakonnik. Życie w klasztorze jest dla niego przedmiotem coraz to nowych rozterek. Nie jest w stanie odnaleźć spełnienia ani w modlitwach w gronie braci, ani w samotnych rozmyślaniach lub podczas umartwiania się w swojej celi. Świadom swych słabości, chce jednocześnie wierzyć mocniej, oddać się wierze głębiej i mieć ją tylko dla siebie. W końcu przeor daje mu pozwolenie: Jozue opuszcza klasztor i wyrusza, by zaopiekować się umierającym pustelnikiem. Wkrótce, po śmierci eremity, były zakonnik zajmuje jego miejsce. Postanawia w samotności dokończyć dzieło zmarłego, wspaniały ikonostas. Być może pozwoli to Jozuemu na upragnioną przemianę, pogodzenie się z Bogiem i samym sobą…
Radosław Markiewicz urodził się w 1976 roku. Ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w 2002 roku filmem “Złom”, który zwrócił uwagę krytyków filmowych i jury podczas konkursów kina niezależnego w Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu. Trzy lata później Markiewicz skończył prace nad nowym obrazem zainspirowanym, jak mówi sam autor, ikonami. I, podobnie jak wizerunki ukazane na tych przedstawieniach sakralnych, “Metanoia” nie może być interpretowana dosłownie. Film jest nasycony symboliką religijną. Tak jak debiut Markiewicza, “Metanoia” zaskakuje ekspresją plastyczną przy jednoczesnej oszczędności środków, przejmującymi zdjęciami oraz współgrającą z obrazem muzyką. Zdjęcia kręcono między innymi w Sławkowie i w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Autorem ikon jest ukraiński malarz Georgij Snopkov mieszkający od lat w Sosnowcu. Główną rolę poszukującego religijnej tożsamości zakonnika Jozuego zagrał znany aktor teatralny i filmowy, Mariusz Bonaszewski. Prócz niego na ekranie można zobaczyć także Jacka Borusińskiego oraz Dariusza Basińskiego, członków katowickiej grupy teatralno – kabaretowej Mumio.
Dramat, 86 min, Polska 2005 Scenariusz i reżyseria: Radosław Markiewicz Występują: Mariusz Bonaszewski, Arkadiusz Bazak, Jerzy Wasiuczyński, Marta Król, Jacek Borusiński, Dariusz Basiński i inni