W dzisiejszych, trudnych czasach, każdy z nas musi mierzyć się z natłokiem obowiązków, rzeczy do załatwienia oraz formalności do wypełniania. Między tym wszystkim, próbujemy znaleźć odpowiednią ilość czasu dla dzieci, rodziny, pielęgnowanie przyjaźni i relacji z najbliższymi. W całym tym zgiełku czasami zapominamy o sobie i swoim hobby, marzeniach, czy choćby chwili przyjemności. Wydaje się nam, że wieczorny seans ulubionego serialu, czy krótki niedzielny spacer to wszystko, na co możemy sobie pozwolić z naszym ograniczonym zasobem sił i czasu. Jednak są wśród nas ludzie, którym to nie wystarcza, ludzie, w sercu których płonie prawdziwa pasja. Potrafią oni w tym zagonionym świecie, wygospodarować czas i przede wszystkim chęci, by móc realizować to, co jest dla nich ważne i przede wszystkim sprawia im najzwyczajniej radość.

Mam niewątpliwą przyjemność znać osobiście jedną z takich osób. Tomasz Sajko będzie kolejnym bohaterem naszego cyklu o ciekawych ludziach.

 

Tomek jest przede wszystkim mężem i ojcem, jest również wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, oraz właścicielem prężnie działającej i ciągle rozwijającej się firmy. Jednak mimo, iż świetnie realizuje się na tych płaszczyznach, nie tylko one definiują go jako człowieka. Tomek jest ogromnym pasjonatem historii, głównie historii związanej z Zakonem Templariuszy. I to właśnie ta fascynacja stała się zaczątkiem jego wspaniałej przygody, która rozpoczęła się wiele lat temu i trwa do dziś. Ponad 10 lat temu założył Stowarzyszenie i Grupę Rekonstrukcyjną Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej. Jest również prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Szlakiem Templariuszy.

 

To co zaczęło się w głowie jednego człowieka jest teraz prężnie działającym Stowarzyszeniem, które skupia prawdziwych pasjonatów, którzy za cel powzięli sobie kultywowanie tradycji i pamięci o tych, którzy odeszli, pogłębianie wiedzy historycznej oraz dzielenie się nią w przystępny sposób z innymi. Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej jest organizatorem wielu akcji wśród lokalnej społeczności. Rokrocznie w Międzyrzecu Podlaskim organizowane są Koncert Chorałów Gregoriańskich oraz Wiwaty Królewskie w których dane mi było uczestniczyć. Było to niesamowite przeżycie, lekcja historii na żywo, podróż w przeszłość.

 

Cyklicznym wydarzeniem zakonu jest również Wigilia Rycerska, podczas której przy wspólnym stole spotykają się członkowie Stowarzyszenia, zaproszeni goście z innych zakonów oraz goście specjalni. W 2016 roku był to ś.p. Mieczysław Kalenik, odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca, w jakże znanym wszystkim Polakom filmie, “Krzyżacy”. Dla niektórych z nas może to wyglądać jak zwykłe przebieranki ale dla tych rycerzy i ich rodzin to sposób na życie. Ich stroje, oręż, fryzury, naczynia, potrawy wszystko jak najbardziej zbliżone do oryginału z tych dawnych lat.

 

W ten wigilijny czas warto zobaczyć, że są wśród nas ludzie, którzy chcą i potrafią kultywować historię i tradycję w tak zupełnie odmiennym od nas wymiarze.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmiku, specjalnie przygotowanego dla nas z okazji tych jakże innych świąt, niech nasz osobisty templariusz Tomek przeniesie nas w prawdziwy średniowieczny klimat.

Wesołych Świąt

Karolina Kowalska