Miniony weekend był dla nas wyjątkowy. Wspólnie z przedstawicielem Gorey Municipal District, Anthonym Donohoe, reprezentantem Wexford County Council, Eddie Taaffe oraz fotografem Josephem Dixonem mieliśmy przyjemność gościć w Gminie Puck. Przypomnijmy, że w maju tego roku stowarzyszenie Gorey.pl było inicjatorem podpisania listu intencyjnego w zakresie partnerskiej współpracy kulturalnej pomiędzy OKSITem w Gminie Puck a Gorey Municipal District. W ramach kulturowej wymiany podczas uroczystości Inauguracji Roku Kulturalnego w Gminie Puck odbył się wernisaż prac fotograficznych Josepha Dixona pt. „Mój dom Waszym domem”. Fotografik irlandzki przedstawił swoją fascynację kulturą i pejzażem miejsca w którym żyje… Gorey i pięknem regionu North Wexford. Swą otwartość wobec Polaków artysta wyraził w tytule wystawy – co podkreślił. To piękno mojej Małej Ojczyzny to mój dom a ten dom jest waszym domem – dodał Joseph Dixon. Występy regionalnych zespołów „Bursztynki” z Mieroszyna i „Plësta” Józefa Roszmana, klimatyczny recital piosenek, nie tylko kaszubskich jaki zaprezentowała gwiazda wieczoru Weronika Korthals – Tartas pochodząca z Gminy Puck, pozostaną na długo w naszej pamięci.
Wystawa fotograficzna była także okazją do spotkania przedstawicieli obu samorządów. Zarówno Wójt Gminy Puck, Tadeusz Puszkarczuk wspólnie z Przewodniczącą Rady Gminy, Anną Pomieczyńską jak i reprezentant Gorey, Anthony Donoghue oraz Wexford County Council, Eddie Taaffe wyrazili chęć rozszerzenia wzajemnych kontaktów obu regionów.
Dziękujemy Pani Danucie Dettlaff za to, że była naszym przewodnikiem, przybliżyła nam zabytki oraz historię tego pięknego zakątka Polski. Mieliśmy okazję zwiedzić urokliwy Puck, stare miasto w Gdańsku, katedrę oraz park oliwski. Z pewnością mile wspominać będziemy wizytę w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebczu oraz w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Bogactwo krajobrazu podziwialiśmy podczas wycieczki na półwysep helski.

Dziękujemy dyrektorowi OKSiT, Panu Janowi P. Dettlaff za zaproszenie, zaangażowanie w przygotowaniu planu naszego pobytu, oraz władzom obu samorządów za wsparcie.

Jesteśmy przekonani, że nie była to nasza ostatnia wizyta w Gminie Puck, a nawiązana współpraca zaowocuje jeszcze wieloma projektami w przyszłości.

PS. Dziękujemy Państwu Andrzejowi i Elżbiecie Dettlaff.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu www.kaszuby24.pl oraz Joseph Dixon Photography