W sobotę 8 czerwca Function Room pubu The Coach House w Gorey rozbrzmiała ludowymi rytmami. Wszystko to za sprawą ”Irlandzko-Polskiego Wieczoru Folkowego” jednego z wydarzeń Festiwalu PolskaÉire 2019 w Gorey. Był to powrót do korzeni, który stał się okazją do wzmacniania więzi polsko – irlandzkich poprzez muzykę tradycyjną. Całe wydarzenie rozpoczął pokaz tańca irlandzkiego wykonany przez ”The Mahon School of Irish Dance”.

Następnie wystąpiła grupa ”Krąg Magicznej Białej Pieśni” śpiewająca tradycyjne pieśni polskie i nie tylko polskie. Przenieśliśmy się w ludowe słowiańskie klimaty.

Druga część wieczoru to występ ”Boolavogue Rebels” – Padraig Sinnott  z żoną Brigid i przyjaciółmi to grupa tradycyjnych muzyków irlandzkich pochodzących z Wexford. Żywiołowe rytmy porwały nas do tańca.

Po  muzykach irlandzkich przyszła kolej na naszych specjalnych gości z Polski. Wystąpili dla nas Krzysztof Korthals z synem Filipem-muzycy z Gminy Puck na Kaszubach. Panowie zaśpiewali i przybliżyli nam kulturę kaszubską. Pokazali i zagrali na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak diabelskie skrzypce, burczybas czy bazuna. Można było również zażyć tabaki. W trakcie wieczoru nie zabrakło także utworów biesiadnych  takich jak np: Szła dzieweczka do laseczka czy Hej Sokoły.

Cały wieczór zakończył wspólny występ ”Boolavogue Rebels” oraz Kaszubów i jeszcze raz okazało się, że muzyka jest uniwesalna i nie ma granic. Muzycy doskonale odnaleźli się w tej formule grając razem na przemian kawałki irlandzkie i polskie. Ten obrazek na pewno pozostanie w naszej pamięci jako to co jest najważniejsze w Festiwalu PolskaÉire, czyli integracja i wzajemne poznawanie naszych kultur. Mamy nadzieję spotkać się na podobnym wydarzeniu w trakcie przyszłorocznego Festiwalu PolskaÉire w Gorey. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Kasi Kotlarskiej K.K Photography.

 

Dziękujemy :

The Mahon School of Irish Dance, Kręgowi Magicznej Białej Pieśni, Boolavogue Rebels, Krzysztofowi i Filipowi Korthals za występ w trakcie wieczoru.

The Levingston Boys za nagłośnienie i oświetlenie

Elżbiecie Williamson, Joannie Muklewicz, Robertowi Kotlarskiemu za pomoc w strojeniu Sali

Magdzie Hallada ”Baba Jaga House”  za zapewnienie noclegu dla Kręgu Magicznej Białej Pieśni

Dziękujemy za wsparcie  Ambsadzie RP w Dublinie, władzom Gorey Municipal District oraz Wexfod County Council. 

RTE supporting the Arts,  Hello Irlandia i Kaszuby 24  za patronat medialny.