W piątek 7 czerwca w bibliotece w Gorey odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu PolskaÉire 2019 w Gorey. To już 5 edycja festiwalu podczas którego świętujemy i wzmacniamy przyjaźń polsko-irlandzką. Spotkanie, które składało się z 3 różnych wydarzeń poprowadziła przedstawicielka Gorey.pl, Ola Riquet. W trakcie pierwszej części programu, nastąpiło oficjalne przywitanie delegacji z Gminy Puck na Kaszubach w Polsce, przez reprezentanta władz miasta – radnego Joe Sullivan. Delegację tworzyli Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk oraz Przewodniczący komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck Przemysław Grandicki. Wizyta zbiegła się z Festiwalem i jest efektem podpisanego w zeszłym roku  listu intencyjnego dotyczącego współpracy kulturalnej pomiędzy Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck a Gorey Municipal District. Po oficjalnym powitaniu głos zabrał Wójt Gminy Puck, Tadeusz Puszkarczuk.

Kolejnym punktem piątkowej uroczystości było otwarcie wystawy oraz rozdanie nagród w konkursie ”Polscy Artyści w Irlandii- od Pejzażu do Abstrakcji”. Po wstępnym etapie selekcji jury zakwalifikowało  30 prac do ekspozycji wystawowej. Wystawa składa się z prac malarskich, grafik, rysunku oraz fotografii. Niewątpliwą atrakcją i pamiątką z wystawy jest katalog, który zawiera zdjęcia wszystkich prac biorących udział w wystawie, informacje o artystach a także wiadomości o Festiwalu PolskaÉire, Stowarzyszeniu Gorey.pl i mieście Gorey.  Pamiątkowe podziękowania oraz katalogi wręczył artystom koordynator wystawy Karol Dettlaff. Następnie przyznano nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Fotografia: Wyróżnienie, Grzegorz Czyżewski ”Drops”

1 miejsce, Magdalena Smolnicka ”Clonmacnoise

Kategoria Malarstwo: Wyróżnienie, Tomasz Litwin, ”Night landscape”

1 miejsce, Beata Piekarska-Daly, ”Irish Sea”

W kategoriach nagrody wręczyli członkowie jury Joseph Dixon oraz Kate Kos.

Nagrodę główną wystawy przekazał councillor Joe Sullivan a otrzymała ją Beata Piekarska-Daly  za pracę ”Irish Sea”.

Dziękujemy wszystkim artystom, którzy zdecydowali się wziąć udział w wystawie i konkursie.

Oficjalną część zakończyło otwarcie wystawy dobrze znanego lokalnego fotografa Josepha Dixona. Wystawa nosi tytuł „Mój dom, Waszym domem” i prezentuje zdjęcia ukazujące piękno regionu North Wexford oraz fotografie uchwycone podczas wymiany kulturalnej w gminie Puck i na północy Kaszub w Polsce, w zeszłym roku. Joseph opowiedział o swoich inspiracjach oraz o okolicznościach w jakich powstawała jego wystawa składająca się z 25 zdjęć.

Niezwykłą oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił występ  Pani Justyny Kosmulskiej , która zagrała na Harfie Celtyckiej. Występ Justyny idealnie wkomponował się w charakter wydarzenia.

Po uroczystościach oficjalnych odbył się bankiet, o przysmaki (własne wyroby wędliniarskie) zadbał zaprzyjaźniony z nami sklep „A Taste of Poland”( jeden z głównych sponsorów festiwalu)

Można było także poczęstować się lampką wina lub filiżanką kawy, które serwował niezawodny jak zwykle Michael z „Loch Garman Arms”.

Goście mieli także okazję do spróbowania domowych wypieków i w tym  miejscu pragniemy podziękować  Helenie Rakowskiej, Annie Waszkowskiej, Renacie Świst, Danucie Budzis, Marcie Dettlaff i Dariuszowi Olejnik.

Atrakcją wieczoru była również para w ludowych strojach kaszubskich, z którą uczestnicy wydarzenia chętnie pozowali do zdjęć (podziękowania dla Katarzyny Oczkowskiej).

Dziękujemy wszystkim osobom, jakie przybyły na inauguracje festiwalu i wystaw.

 Zdjęcia dzięki uprzejmości Kasi Kotlarskiej K.K Photography

Pragniemy podziękować wszystkim osobom i firmom, które poświęciły swój czas i przyczyniły się do organizacji otwarcia festiwalu PolskaÉire w Gorey.

Helenie Rakowskiej, Annie Waszkowskiej, Renacie Świst– za upieczenie ciast i  pomoc w przygotowaniu bankietu

Marcie Dettlaff, Danucie Budzis, Dariuszowi Olejnik za upieczenie ciasta

Justynie Kosmulskiej za występ i oprawę muzyczną wieczoru

Markowi Michta za transport harfistki z i do Dublina

Katarzynie Oczkowskiej za prezentację stroju kaszubskiego

Grzegorzowi Czyżewskiemu, Robertowi Kotlarskiemu, Edwardowi Świst za pomoc techniczną

“A Taste of Poland” za catering

 Michael Gleeson, “Loch Garman Arms” servis

Kate Kos,  dr Danuta Dettlaff, Joseph Dixon, James Merrigan– jury, za ocenę prac

Kate Kos Studio za złożenie, koncepcję graficzną katalogów, pomoc merytoryczną w trakcie wieszania wystawy.

Josephowi Dixon za dołączenie do Festiwalu PolskaÉire i zaprezentowanie wystawy swoich zdjęć “Mój dom Waszym  domem”

Rainbow ads  za druk katalogów

 

Dziękujemy za wsparcie  Ambsadzie RP w Dublinie, władzom Gorey Municipal District oraz Wexfod County Council. 

RTE supporting the Arts,  Hello Irlandia i Kaszuby 24  za patronat medialny.

Specjalne podziękowania dla pań z Gorey Library