Chcielibyśmy Was zaprosić do uczestnictwa w tegorocznym „Culture Night” w Gorey, które odbędzie się w Piątek 20 września i zapowiada się bardzo ciekawie.

„Culture Night” jest doskonałą okazją do tego aby w ciekawy i wyjątkowy sposób spędzić wieczór a przy tym posmakować kultury na naprawdę wysokim poziomie.  W tym roku przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które mamy nadzieję skłonią Was do wyjścia z domu i spędzenia tego wieczoru w nieco inny sposób niż zwykle.

Oficjalnie „Culture Night” w Gorey rozpocznie się występami na Gorey Civic Square o godzinie 17.30 podczas których wystąpi: Gorey Pipe Band, Furlong School of Irish Dancing, Pound with Ais, Gorey Ukes oraz Krąg Magicznej Białej Pieśni. My szczególnie was zapraszamy do udziału w koncercie dziewcząt z Kręgu Magicznej Białej Pieśni, gdyż będzie to wyjątkowa okazja posłuchania pięknych tradycyjnych polskich pieśni w cudownym wykonaniu i przy akompaniamencie instrumentów. Koncert dziewcząt rozpocznie się o godzinie 19.10 lecz nie będzie to typowy statyczny występ gdyż po kilkunastu minutach śpiewu na Civic Square dziewczyny zaczną iść w stronę Main Street wypełniając Gorey swoimi folkowymi głosami. Chcielibyśmy zaprosić Was do podążenia za nimi aby doświadczyć tej magicznej chwili polskiego śpiewu na ulicach w Gorey.

Punktem docelowym dziewcząt będzie okolica Pubu Loch Garman Arms gdzie spotkają się z Irlandzka grupa muzyków z CEE Gorey/Ballygarrett w liczbie około 25 (!!) aby tam około godziny 20.00 rozpocząć koncert „Bridging the Cultures”.

Muzycy z CEE nie będą śpiewać będą grać i to nie byle jak – gdyż jest to grupa która może się pochwalić szeregiem nagród i wyróżnień na gruncie muzyki Irlandzkiej. Jest to świetna okazja na zapoznanie się lub poprostu posłuchania tego co Irlandczycy tak sobie upodobali – wspólnego muzykowania.

Obydwie grupy – „Krąg Magicznej Białej Pieśni” oraz CEE Gorey/Ballygarrett będą ustawione po dwóch stronach ulicy i będą na przemian prezentować muzykę tworząc swoisty pomost muzycznych kultur, które pozornie mogą zdawać się odległe lecz jednocześnie są tak blisko siebie. Pomyśleliśmy również o tym aby muzyka rozbrzmiewała na ulicy nieprzerwanie podczas tego koncertu wiec zaprosiliśmy do udziału dobrze Wam znanego i uznanego muzyka z Gorey, Maćka Motykę, który na skrzypcach będzie niejako przenosił muzykę z jednej strony Main Street na drugą – od Irlandzkiej grupy do Polskiej.

Około godziny 20.30 zaczniemy iść w kierunku Gorey School of Art a naszemu marszowi cały czas będzie towarzyszył śpiew dziewcząt. Będzie już ciemno więc atmosfera będzie naprawdę magiczna.

W Gorey School of Art przygotowaliśmy dla Was dwa bardzo ciekawe wydarzenia.

Pierwsze z nich to wystawa starych projektorów filmowych które są pasja mieszkającego w Gorey Rafała Rozworskiego.

Rafał już od dłuższego czasu kolekcjonuje unikatowe projektory a teraz po raz pierwszy zdecydował się je zaprezentować szerszemu gremium. Wystawę ta będziemy mogli oglądać z kieliszkiem dobrego wina w ręku.

Zwieńczeniem tego niezwykłego wieczoru a zarazem gwoździem programu tegorocznej edycji Culture Night, na który bardzo serdecznie już teraz zapraszamy wszystkich amatorów dobrego kina będzie pokaz filmu „Zimna Wojna”. Jest to film w którym Joanna Kulig i Tomasz Kot stworzyli naprawdę niezwykłe kreacje aktorskie, film warty jest zobaczenia na dużym ekranie. Wyświetlimy go w Gorey School of Art w tamtejszej, klimatycznej sali kinowej.

Film ten przyniósł Pawłowi Pawlikowskiemu nagrodę za najlepszą reżyserię w Cannes w 2018 roku oraz nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia.

Skrócony Opis tego co powyżej:

17.30: Rozpoczęcie „Culture Night” na Civic Square, Gorey.

19.10: Rozpoczęcie koncertu Polskiej Grupy „Krąg Magicznej Białej Pieśni” na Civic Square

19.30: Dziewczęta śpiewając zaczną iść w stronę Main Street po to aby o godzinie 20.00 spotkać się z Irlandzką grupą muzyczną

20.00:  „Bridging the Cultures” – koncert: CEE Gorey/Ballygarrett, „Krąg Magicznej Białej Pieśni” oraz Maciej Motyka

21.30: Zakończenie koncertu. Wspólne przejście do Gorey School of Art

21.30: Wystawa kolekcji projektorów filmowych Rafała Rozworskiego w Gorey School of Art

22.00: Film „Zimna Wojna” w Gorey School of Art 

  

Culture Night” jest wyjątkowym wieczorem w Irlandii – spędź go wyjątkowo.