Z radością informujemy, że Maciej Neumann-Kochański, prezes Gorey.pl  został nagrodzony w 4 edycji konkursu „Wybitny Polak w Irlandii” w kategorii Kultura. Jak podkreślił sam laureat  ta prestiżowa nagroda to nie tylko uhonorowanie Jego osoby, ale także przede wszystkim   docenienie pracy całego stowarzyszenia Gorey.pl i wszystkich osób w nim działających. Gratulujemy Maćkowi i cieszymy się, że po raz kolejny aktywność Gorey.pl została zauważona. 

Konkurs Wybitny Polak to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”. Jego głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. To okazja do zaprezentowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Konkurs ma także na celu przybliżenie sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla Polaków mieszkających w kraju. W Irlandii konkurs organizowany jest przez Klub Twórczego Myślenia we współpracy z Ambasadą RP w Dublinie.

Maciej Neumann-Kochański.

Urodzony w Warszawie w 1974 roku. W Polsce pracował w branży reklamowej i marketingu.

W Irlandii mieszka od maja 2005 roku. Obecnie pracownik Ministerstwa Wydatków Publicznych i Reform w Departamencie NSSO w Irlandii.

W 2015 roku był jednym z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, organizacji non-profit w której do chwili obecnej jest na stanowisku prezesa.

Poprzez działalność Stowarzyszenia promuje polską kulturę w Irlandii i zawsze stara się być godnym ambasadorem swojego kraju. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych promujących działalność polskich artystów w Irlandii np. wystawy polskiej grafiki i fotografii, performance’u artystycznego, pokazów filmów polskich. Maciej jest też organizatorem PolskaEire Festival, edycji w Gorey, która to stała się jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych w Irlandii. Z jego inicjatywy, przez ostatnie 4 lata w Gorey gościły takie znakomitości jak: aktorzy Marian Dziędziel i Robert Więckiewicz, fotograficy Krzysztof Niedenthal oraz Mikołaj Kalina, komik Grzegorz Halama, pisarz Marcin Ciszewski, a także performer, artysta plastyk Andrzej Kalina. Na ten rok, do Gorey zostali zaproszeni przez Macieja kolejni znamienici goście.

Na co dzień, razem ze stowarzyszeniem aktywnie wspiera również irlandzkie wydarzenia kulturalne w Gorey. Stowarzyszenie pod przewodnictwem Macieja współpracuje z różnymi organizacjami i mediami irlandzkimi oraz polonijnymi w Irlandii, a przede wszystkim łączy ludzi poprzez kulturę, sztukę i wspólną zabawę.

Maciej przez całe życie był również zaangażowany w sport – płetwonurek od 1991 roku, w Irlandii strzelał sportowo (5 medali), jednak najważniejszym osiągnięciem sportowym Macieja jest zdobycie trzech medali na Mistrzostwach Świata w Taekwondo w Birmingham (UK) w 2018 roku dla Team Ireland.