Już w najbliższy piątek odbędzie się uroczystość otwarcia Festiwalu PolskaÉire 2019 w Gorey. Jest to już 5 edycja festiwalu podczas którego świętujemy i wzmacniamy przyjaźń polsko-irlandzką. Piątkowe otwarcie będzie się składało z kilku ważnych wydarzeń:

 

 Pierwszym z nich będzie oficjalne przywitanie przez władze miasta Gorey delegacji z Gminy Puck na Kaszubach w Polsce. W skład delegacji wchodzą, Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk oraz Przewodniczący komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck Przemysław Grandicki. Wizyta zbiega się z Festiwalem i jest efektem podpisanego w zeszłym roku listu intencyjnego współpracy kulturalnej pomiędzy Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck a Gorey Municipal District. Tegorocznym akcentem współpracy będzie występ muzyków z gminy Puck, Krzysztofa Korthals z synem Filipem w trakcie Wieczoru Folkowego o którym więcej szczegółów tutaj ( https://gorey.pl/irlandzko-polski-wieczor-folkowy-jednym-z-wydarzen-festiwalu-polskaeire-2019-w-gorey/)

Kolejny punkt piątkowej uroczystości to Otwarcie wystawy oraz rozdanie nagród w konkursie ”Polscy Artyści w Irlandii- od Pejzażu do Abstrakcji”. Po wstępnym etapie selekcji jury zakwalifikowało  30 prac do ekspozycji wystawowej. Wystawa składa się z prac malarskich, grafik, rysunku oraz fotografii. Niewątpliwą atrakcją i pamiątką z wystawy jest katalog, który zawiera zdjęcia wszystkich prac biorących udział w wystawie, informacje o artystach a także wiadomości o Festiwalu PolskaÉire, Stowarzyszeniu Gorey.pl i mieście Gorey. Katalog razem z okładką liczy 28 stron i jest  dwujęzyczny.

Oficjalną część zakończy otwarcie wystawy dobrze znanego lokalnego fotografa Josepha Dixona. Wystawa nosi tytuł „Mój dom, Waszym domem” i prezentuje zdjęcia ukazujące piękno regionu North Wexford oraz fotografie uchwycone podczas wymiany kulturalnej w gminie Puck i na północy Kaszub w Polsce, w zeszłym roku.

Po uroczystościach oficjalnych odbędzie się bankiet. Będzie czas na  zapoznanie się z pracami składającymi się na obie wystawy. Niezwykłą oprawę muzyczną wydarzenia zapewni występ Justyny Kosmulskiej , która zagra na Harfie Celtyckiej i o której więcej piszemy poniżej :

Justyna Kosmulska jest z pochodzenia Polką mieszkającą w Dublinie. Śpiewa głównie muzykę tradycyjną w języku polskim, angielskim i irlandzkim. Justyna pisze również własne piosenki, w których można usłyszeć wpływ kultury irlandzkiej. Występowała w Limerick, Belfaście, Athlone, Knockroghery (Festiwal) i w Dublinie (Liberty Hall).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na piątkowe otwarcie, a z innymi wydarzeniami  Festiwalu PolskaÉire 2019 w Gorey mogą państwo zapoznać się  pod linkiem(https://gorey.pl/festiwal-polskaeire-2019-gorey/)

 

Oficjalne otwarcie Festiwalu PolskaÉire 2019 w Gorey

 7 czerwca, 2019, Piątek, 19:00,

 Gorey Library, Gorey Civic Square, The Avenue, Gorey, Co. Wexford

 Serdecznie Zapraszamy