W sobotę 18 listopada świętowaliśmy w bibliotece w Gorey setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym odśpiewaniem naszego hymnu narodowego “Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie rozdaliśmy nagrody w konkursie plastycznym tematycznie związanym z obchodzoną rocznicą. Dziękujemy wszystkim osobom od najmłodszych do najstarszych, które poprzez uczestnictwo w konkursie zdecydowały się uczcić ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień.

Prace zostały ocenione przez niezależne jury w składzie:
Kasia Kos – Artystka z delikatnym podejściem do akwareli pełnych czystych i świeżych kolorów. Kasia wygrała szereg nagród malarskich a wśród nich pierwszą nagrodę w Dublin Plein Air Painting Festival w 2017 oraz srebrny (2015) i brązowy (2018) medal w Art In The Open w Wexford, gdzie stanęła naprzeciwko jednych z najlepszych artystów plenerowych z całego świata.
Mark Hayden– Anglikański pastor w Gorey. Autor kilku książek o pierwszej i drugiej wojnie światowej. Jest członkiem grupy historycznej polskich spadochroniarzy z II Wojny Światowej.
Barbara Nolan, Fiona Wadding– Panie reprezentujące bibliotekę w Gorey

Jury przyznało następujące nagrody:

Kategoria dzieci :
I Miejsce : Olivia Koronkiewicz
Wyróżnienie: Milena Kiełbasa
Wyróżnienie: Victor Neumann-Kochański

Kategoria młodzież:
I Miejsce: Julia Laskowska
Wyróżnienie: Aleksandra Szwak
Wyróżnienie: Julia Krefta -nagroda przyznana przez dr.Bożenę Cierlik, School of History-University College Cork

Kategoria dorośli:
I Miejsce: Caroline Krebs
Wyróżnienie: Martyna Krefta

Po rozdaniu nagród wysłuchaliśmy wykładu w języku angielskim, naszego gościa Pani dr. Bożeny Cierlik (UCC Cork) zatytułowanego “For your freedom and ours. Polish military effort in WWI “. Dziękujemy Pani Bożenie za przyjęcie naszego zaproszenia.
Nasze spotkanie zakończyliśmy luźnymi rozmowami przy kawie, herbacie i cieście.

Dziękujemy Ambasadzie RP w Dublinie za wsparcie.