1 maja upłynął termin nadsyłania propozycji prac artystycznych w ramach wystawy i konkursu „Polscy Artyści w Irlandii – od Pejzażu do Abstrakcji”.  Zainteresowanie twórców przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, wpłynęło wiele wspaniałych prac z całej Irlandii. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się nadesłać zgłoszenia. Celem wystawy i konkursu jest stworzenie wyjątkowej możliwości na spotkanie z polską sztuką i jej twórcami. Wspólna prezentacja będzie przedstawieniem dorobku polonijnego środowiska artystycznego autorów profesjonalnych i nieprofesjonalnych   Aktualnie trwają prace niezależnej komisji (jurorów, kuratorów) oceniającej w celu wyłonienia zwycięzców konkursu oraz prac zakwalifikowanych do ekspozycji wystawowej. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić skład komisji:

dr Danuta Dettlaff Historyk sztuki (1982 dyplom mgr. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; 2012 doktorat z historii na Akademii Pomorskiej w Słupsku), autorka i współautorka 16 książek i ponad 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych o sztuce sakralnej Pomorza, dziedzictwie kulturowym północnych Kaszub, ikonografii itp, inwentaryzator zabytków woj. lubelskiego, toruńskiego i gdańskiego, muzealnik, współautorka wystaw artystycznych i muzealnych, technik budowlany ze studiami podyplomowymi z zakresu szacowania nieruchomości, w latach 2007-13 ekspert woj. pomorskiego w zakresie projektów unijnych z dziedziny kultury; koordynator projektu pt. Wolontariat dla zabytków w 2016 r. i 2017 r. realizowanego w dotacji województwa pomorskiego i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 James Merrigan Przez ostatnie dziesięć lat James Merrigan zachęcał i rozpowszechniał polemiczną i żartobliwą krytykę sztuki jako pisarz, redaktor, nauczyciel i artysta. Ten 10-letni projekt obejmuje internetowe i drukowane, tożsamości i podmioty: +billion- journal (2010-17), Fugitive Papers (2011-13), Madder Lake Editions (2016), Brown Review (2018) i Arrangements (2019). James został wybrany do EVA International (2014) jako krytyk sztuki, a także był gościnnym redaktorem „Sex” i „Death”  w wydaniu VAN w 2016 roku. W 2011 roku otrzymał nagrodę Critical Writing Award od VAI i The LAB. Najnowsze projekty których jest kuratorem to „Soul – Beating” (2017) i DESTROY ALL HEROES (2018) w „Periphery Space” Gorey School of Art. Obecnie projektuje, edytuje i produkuje  (w swoim garażu) Art Zine, którego inauguracja i wystawa zostaną zaprezentowane na Pallas Projects Dublin w listopadzie 2019 roku. Wykłada psychoanalizę i sztukę w Trinity College Dublin oraz Art Writing w Gorey School of Art.

Kate Kos Mieszka w Irlandii od 2004 roku,  inspiruje się krajobrazami i roślinnością hrabstwa Wexford, gdzie obecnie zamieszkuje z rodziną. Czas spędzony na Politechnice Śląskiej w Gliwicach gdzie studiowała Architekturę i Urbanistykę bez wątpienia mają wpływ na jej styl. To artystka z delikatnym podejściem do akwareli pełnych czystych i świeżych kolorów. Kate wygrała szereg nagród malarskich a wśród nich pierwszą nagrodę w Dublin Plein Air Painting Festival w 2017 oraz srebrny (2015) i brązowy (2018) medal w Art In The Open w Wexford, gdzie stanęła naprzeciwko jednych z najlepszych artystów plenerowych z całego świata. W 2018 Kate została laureatką nagrody Wójta Gminy Puck w  15. Puckim Salonie Artystycznym ‘2018 pt. … dla Niepodległej. Wystawy indywidualne  Waterside w Pigyard Gallery, Wexford (2017), Seabreeze (2017) and Serenity (2016) w The Gaslamp Gallery, Gorey, Twenty14 (2014) w Tate Guerin Gallery, Gorey.

Joseph Dixon Fotograf mieszkający w Gorey, hrabstwie Wexford w Irlandii. Jego pasją jest nieustanna próba uchwycenia piękna rodzinnego miasta, jego okolic, oraz lokalnej społeczności. Urodził się w 1961 roku i podobnie jak jego rodzina od trzech pokoleń, większość życia spędził w Gorey. Mimo, iż fotografuje lokalny krajobraz już od ośmiu lat, wciąż fascynuje go jego nieustannie zmieniające się piękno. Każdy kolejny dzień stwarza niepowtarzalną okazję by uchwycić wspaniałe ujęcia, czy to widok falistych wzgórz, kaskadowych wodospadów, nietypowych jazów rzecznych, czy też ukryty na uboczu kameralny port. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej, jest dla niego dzieleniem się pięknem, które nas otacza. Zależy mu, aby fotografie oddawały nie tylko rzeczywisty obraz ale i emocje, które, te tak ważne dla niego krajobrazy budzą w sercu. Autor wystaw “Podczas gdy Wy śpicie” oraz „Mój dom, Waszym domem”. Część jego prac sprzedano za granicę między innymi do Stanów Zjednoczonych i Australii. Lubi też fotografować wydarzenia, które mają miejsce w północnym Wexford. Są to między innymi: parada z okazji Dnia Świętego Patryka, PolskaEire Festival, Gorey Market House Festival oraz wiele innych. Chętnie angażuje się społecznie oraz wspiera wiele różnych grup w naszym mieście, w tym stowarzyszenie Gorey.pl 

 Etap oceny prac zostanie zakończony 10 maja i po tym terminie skontaktujemy się z autorami prac zakwalifikowanych do wystawy. Każdy uczestnik wystawy otrzyma pamiątkowy okolicznościowy katalog złożony z prac zakwalifikowanych do wystawy. Uroczysty wernisaż odbędzie się 7 czerwca w piątek o godz 19:00 w Gorey Civic Centre i będzie częścią otwarcia 5 edycji festiwalu PolskaEire w Gorey.